Sümeg - Egyáltalán nem hivatalos weboldala.
Menü

MENÜ

KEZDŐLAP

 

 
SZAVAZÁSOK
 
Dinasztia Étterem

dinasztia étterem,sümeg vársétány

Dinasztia étterem a várhegy lábánál.

Frissensültek, Gyros, Hamburger,Kávézó, Fagyizó ....tovább >>>

 

 
Sümeg-Városnézés

 
Sümeg-Városi Múzeum

Kocsis Lajos geológiai gyűjteménye 
Sümegi fazekasság 
Egyházművészeti gyűjtemény 
Kisfaludy emlékszoba 
Darnay Kálmán emlékszoba
 

 
Sümeg-Vár

A Sümegi vár története.

A szabálytalan sokszög alaprajzú, észak-déli irányban hosszan elnyúló belsőtornyos vár tekintélyes maradványai a város felett emelkedő, körös-körül egyformán meredek lejtésű, de nem magas Várhegy tetején látható..

 

 
Sümeg-Váristálló

A Vároldal u. 5. szám alatti istállóépületnél járunk, amely az 1700-as években épült Padányi Bíró Márton veszprémi püspök idejében. Ma is eredeti funkciójának megfelelően működik.

 
Szálláshelyek Sümegen
 
Sümeg-Hol sirjaink..

 
SÜMEG KISTÉRSÉGE
 
Napló Online

 

LINKTAR.HU

websas.hu

 

 
Csabrendek

Csabrendek Története
  
 
 
 
A több mint háromezer lelket számláló község festői környezetben, a Bakony legdélibb nyúlványán, az Öreghegy lábánál terül el.
Ősi település, már a kőkorszakban is éltek itt emberek a Csucshegy lejtőjén, amikor még a mélyebb részeket tenger borította. Később a kelták, majd a rómaiak lakták a vidéket,őket a pannon szlávok, a szlovének követték.
A község neve Rendek, vagy ahogyan eredetileg ejtették: Rennek, Rednek, szintén szláv eredetű, még a honfoglalás előtti korból való. Jelentése: vörösérc. A bauxittól vörösre festett földre utal. A Csab név már magyar eredetű, a Csaba személynévből származik. A honfoglaló magyarok közül a Kál nemzet- ség Bulcsu törzse szállta meg a vidéket. A mai Csabrendek ebből a három faluból alakult ki: Rendek (1314. Villa Rennek), Al-Csab, Fel-Csab vagy Szentistváncsab. Mind a három falunak parochiás temploma volt. A rendeki Szent Lőrinc, a felső-csabi Szent István vértanú tiszteletére szentelve.
A tatárjárás idején - melynek emlékét a Táborhely- és a Tatárverés-dűlők máig megőrizték - mind a három falu templomával együtt elpusztult.
1428-ig Csabrendek jelentős település volt. Zala megye keleti részének járási székhelye. A török meg-szállás alatt a két Csab elnéptelenedik. Templomainak csak romjai maradnak, és soha többé fel nem épülnek. Rendek azonban mindvégig népes hely maradt. Templomát 1725-ban újraépítették.
A harcok elmúltával a három falu népe Csabrendek néven alapított új községet, melyet a falu akkori földesura Galánthai gróf Fekete György észak-magyarországi tóth, cseh, morva és lengyel, valamint Bajorországból és Styriából származó német telepesekkel népesít be.
1728-ban újból alakult a csabrendeki plébánia, melyhez filiaként hozzácsatolták Gyömörőt, Gógánfát, Dabroncot, Ötvöst, sőt egy időre Gyepüt és Kajánföldét is. A jelenlegi plébániatemplomot 1785-ben építették.
A lakosok nagy része mezőgazdasággal és állattenyésztéssel foglalkozott. Sok volt a részes juhász, akik egy-egy uraságnak vagy nemesnek a birkáit legeltették, és fizetés fejében a szaporulat bizonyos hányada őket illette meg. Az iparosodás korán megindult. A völgyben folydogáló kis patak partján egymást érték a vízimalmok (Rendeki, Pinkóczi, Petriczi, Hobai, Hanyi, Kismalom). A malmoknál is nagyobb számban voltak kocsmák, vendéglők. Volt urasági vendéglő is. A csárda neve Pipagyújtó volt. Népes és virágzó volt a takácsok céhe, sokan foglalkoztak fonással. A később Háziipari Szövetkezet gyökereit itt találhatjuk meg. Ácsok egyben kerékgyártók, bognárok is szép számmal voltak a falban. Az asztalosokat akkor még nem az asztal, hanem a szekrény készítéséről nevezték el szekrényeseknek. Ezek kezdetben főleg németek voltak. Szabót és kovácsot viszont csak keveset találunk. Hentes, mészáros is akadt, néhány építészt nevével is találkozunk az 1770-80-as években. Ezek azt mutatják, hogy megkezdődtek a nagyobb építkezések, melyekhez a kőműves mellett szakképzett tervezőkre, irányítókra, kivitelezőkre volt szükség.
Elsőnek mindenesetre gróf Fekete János építette meg máig is fennálló kastélyát 1775 körül.
Az 1790-es években épült a két Bogyay-kúria. Az egyik a fő utcán a forrással szemben, a másik a Gyömörei utcában. Ugyancsak akkor épült az Érsek család kúriája is, a Sümegi utcában.
A plébánia megalakulásától kezdve megindult az iskolai élet is. Az első mester Büki Imre a tanítás mellett kántori teendőket is ellátta. Az iskola 1874-ig egyházi, ettől kezdve állami.
A faluban nagy számban éltek zsidók. Itteni térfoglalásukat elősegítette, hogy a falu nem egyetlen földesúr birtoka volt, hanem néhány főnemes és számos köznemes család között oszlott meg.
Járványok gyakran pusztították a lakosságot. 1795-ban feltűnően nagy volt a gyermekhalandóság. 1831-ban az egész országot végig pusztította a kolera, év végéig 20-an haltak meg Csabrendeken. Az 1848-49-es években szintén járvány következtében a lakosság közel egynegyede, 492 fő halt meg.
Az 1848-as forradalmi eszmék inkább a köznemesség és a polgárság körében hódítottak. Itt kell megemlíteni Barcza kapitány, Ádám Ferenc, Oszterhuber Péter Antal honvédszázados, Persaits Antal és Kapocsi János egykori ispán nevét.
Az 1870-80-as években a Bakony utolsó nagy legendás betyárvezére volt Savanyu Jóska. Többször is megfordult a faluban, mert nővére, Savanyu Mária itt lakott. A betyárvilág utolsó véres színjátéka 1881. augusztus 31-én játszódott le a piactéren lévő Tarányi kúriában. Ekkor halt meg Bogyai Antal sümegi főbíró.
A századfordulón a község birtokviszonyaiban is változás történt. Az évszázados ősi birtok (Fekete grófok, Mihalopicsok, Chermelek tulajdona) sorsa az I. vh. alatt teljesedett be véglegesen, az egész birtokot a kastéllyal együtt egymillió koronáért a marhakereskedőből földesúrrá avanzsált Grósz Lajos zsidó vette meg.
A falu népessége az 1901. évi összeírás szerint 3431 fő, ebből kb. 1000 zsidó volt.
Az I. vh-nak a községben 122 hősi halottja volt. 1919. márciusában a községben is megalakult a direktórium és a munkástanács. A Munkástanácsnak 30 tagja volt.
A környéken nagy mennyiségű bauxit volt fellelhető. Az erre épülő bányászat 1936-ban indult meg és a munkásság mintegy 80 %-át foglalkoztatta.
Községünk a II. vh. után 1945. március 27-én szabadult fel. Mint az országban mindenütt, itt is megindult az új élet. Földet osztottak a parasztoknak. 1949. nyarán megkezdődött a Tsz. szervezése. A község nagyarányú fejlődésen ment keresztül, beindult a Háziipari Szövetkezet lábtörlő és fólia részlege. A kisiparosok Ktsz-be tömörültek, ÁFÉSZ boltok nyíltak, új gyógyszertár épül. A régi Barcza kastély lebontásra került, helyére községházat, postát, művelődési házat és könyvtárat építettek. A római kori alsó kút helyén törpe vízmű létesült.
A községben 1950-től 1977-ig önálló tanács működött. 1977. április 1-jétől a községhez csatolták Veszprémgalsa Közös Tanács négy települését; Hosztót, Szentimrefalva, Veszprémgalsa, Zalaszegvár községeket. A közös tanács az önkormányzatok megalakulásáig működött.
A település lélekszáma a tanácsrendszer centralizációs időszakában közel 700 fővel lecsökkent, majd 1980-tól napjainkig 16 %-kal növekedett. Jelenleg az állandó lakosok száma 3. 212 fő.
A lakosság foglalkoztatását a környező bányaüzemek (bauxit és szénbányászat), a mezőgazdasági üzemek, községben működő könnyűipari üzemek és a szolgáltatást nyújtó szövetkezetek biztosították.
A 80-90-es évek az ipari üzemek leépítése és a mezőgazdasági termelőszövetkezet széthullása következtében rohamosan megnövekedett a munkanélküliek aránya (az aktív keresők kb. 15%-a).
A munkalehetőségek csökkenésével párhuzamosan növekedett a vállalkozók száma, de jelentősebb létszámot foglalkoztató vállalkozás nem létesült.
A település infrastrukturális ellátottsága jónak mondható. Az egész községben kiépített a víz, villany, telefon, gáz és szennyvízcsatorna hálózat, valamint a kábeltv-rendszer.
Az Önkormányzat által működtetett intézmények:
14 osztályos általános iskola (tanulók száma: 335 fő), 5 csoportos óvoda (ellátottak száma: 120 fő), Községi Könyvtár és Művelődési Ház, Idősek Napközi Otthona, fogorvosi szolgálat, védőnői szolgálat, Gazdasági Műszaki Ellátó Szervezet.
Az igazgatási feladatokat a társközségekkel közösen kialakított Körjegyzőség látja el.
A lakosság egészségügyi ellátását két háziorvos, egy fogorvos végzi, vállalkozásban.
Csabrendek testvértelepülése a szlovákiai Nagyfödémes.
A község országos hírű szülöttei:

Fekete János író, műfordító
Csabrendek, 1741. november 10. - Fót, 1803.

Vörös János szobrászművész
Csabrendek, 1897. január 29. – Nagykanizsa, 1963. február 27.

Vörös János vezérezredes, vezérkari főnök, honvédelmi miniszter
Csabrendek, 1891. március 25.- Balatonfüred, 1968. július 23.

A település fejlesztésének alapjait jelenti, hogy:
- határában termálvíz és belső fogyasztásra alkalmas, jó minőségű ásványvíz (palackoható) található;
- a 84-es főút mellett, ipari parknak alkalmas területe van;
- összközműves építési telkek (kb.1000 m2) várnak gazdára.

Szép fekvésű szőlőhegye a borturizmusnak szolgál alapjául.

 
Körjegyzőség Csabrendek
Cím: 8474 Csabrendek, Árpád u. 4.
Tel.: 87/453-144
Fax: 87/453-144
E-mail: tavaszxx@axelero.hu
Tisztviselők
Turcsi József polgármester
Pöltl Lászlóné körjegyző
Arany Attiláné alpolgármester
Auer László képviselő
Dr. Domina Csabáné képviselő
Gősi Zoltán képviselő
Horváth László képviselő
Horváth Miklós képviselő
Kovács Béla képviselő
Könnyid István képviselő
Menyhártné Tanai Edit képviselő
Mezei József képviselő
Tanai Ottó képviselő

 
INNEN MEGY A MűSOR

 
Vársétány

vársétány,étterem,büfé,ajándék,souvenir

Vársétány a sümegi várnál

>>>> tovább

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
FERENCES TEMPLOM

ferences templom

 
MAULBERTSCH FRESKOK

plébánia templom

 
LUFIHAJTOGATÁS
 
ARCFESTÉS

ARCFESTÉS

 
Sümeg-Palota Pince

 
VÁRTAXI

vártaxi

 
A Sümegi Fazekasság

A Sümegi fazekasság története.

 

 
HIRLEVÉL
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
ADJ HOZZÁ 4000-et
Indulás: 2005-04-09
 

LUFIHAJTOGATÁS

 
TÁRSOLDALAK

Szolgáltatásaink Kulcsszavakban

Lufibohóc

Arcfestés

Lufihajtogatás

Lufifigurák

Társoldalaink

Lufibohóc

Arcfestés

Arcfestők

Lufifigurák

Légvár bérlés

Lufikutya

Óriáscsúszda bérlés

Lufisbohóc

Lufihajtogató

Arcfestő

Bérelhető Légvárak

Lufibohóc Blog

Lufibohóc Galéria

Arcfestés Galéria

Lufibohóc Videók

Lufibohóc csigát hajtogat

Lufibohóc katicát hajtogat

Lufibohóc tigrist hajtogat

Lufibohóc kardot hajtogat

 
Szemét ügyeink

Sajnos szemét ügyben semilyen választ  nem kaptam.Ugy látszik csak engem zavar.

 

lufi

lufihajtogatás

lufibohóc

lufitekerés

lufi buli

lufi party

lufizás

luficsavarás

lufigura

lufifigurák

luficica

lufikutya

lufis képek

léggömb

luftballon

léggömb tekerés

születésnap

névnap

rendezvények

falunap

cserika

balloon

twisted balloon

magic balloon

balloon animals

balloon trick

balloon giff

balloon jpg
 
sümeg,sumeg,
sümegi vár,
püspöki palota,
plébániatemplom,
sümegi strand,
mogyóros-domb,
kövesdomb,
Acsády Ádám,
Baglyashegy,
Csabrendek,
Darnay Kálmán,
városi múzeum,
Eitner család,
Eitner Zsigmond,
Erek,Fehér-kövek,
sümeg,Éles Károly,
Hertelendy Zsigmond,
Kisfaludy család,
kisfaludy flóra,
Kisfaludy Móricz,
Kisfaludy Sándor,
Marcal,
Maulbertsch,
Scotty Bertalan,
Ramasetter család,
Ramasetter Vince,
Sümegi Tóth Tivadar,
Szabó Dezső,Sümeg,
Szegedy Róza,
Tarányi család,
Vajda Amália,
Vajda Ignác,
Vázsonyi Vilmos,
ferences templom,
bucsujáró hely,
sümegprága,
fazekasnap,
végvári napok,
végvári vitézek,
sümeg wellnes,
palota pince,
borturizmus,
püspöki székhely,
sümeg lsc,
polgármesteri hivatal,
képviselőtestület,
munkaügyi központ,
sümeg rendörség,
sümegi képek,
sümeg fotó,
sümeg polgármester,
Rédey Zsolt,
Rátosi Ferenc,
Deák Ferenc jegyző,
Orbán Viktor,
Gyurcsány Ferenc,
sümegi fidesz,
sümeg szdsz,
sümeg mszp,
Tanai Károlyné,
Városvédő Egyesület,
Sümeg,
FIBISZ Sümeg,
Hotel Kapitány,
Várcsárda,
Kocsi Múzeum,
czapári lovasiskola,
sümegi szálláshelyek,
sümeg kistérsége,
Bazsi,

 
A régi oklevelek Sümeg
városát az alábbiak 
szerint emlitik Simegh, 
Symeg,Symegh,Sümögh,
Sumich,Symigh.
Szent Katalin templom
 Sümegen.
Sümeg 1498. évtől 
oppodium azaz mezőváros.
Sümeg várának leltára 
1524 julius 22.
Köves András idejében 
épült a belső vár.
Padányi Biró Márton 
püspöki beiktatása 
utánn Sümeg városába 
helyezi át székhelyét.
Sümeg 
plébániatemplomának
freskói Franz Anton
 Maulbertsch munkái.
Acsády Ádám püspök.
Kovakő bánya Sümegen.
Sümeg történetében 
fontos szerepet
játszott személyek
Ramasetter Vince,
Vetési Albert,
Csoron András,
Kecseti Márton,
Rédey Ferenc,
Köves András,
Széchenyi György,
Darnay Kálmán,
Entz Ferenc,
Kisfaludy Sándor,
Kisfaludy Móricz,
Kisfaludy Flóra,
Scotty Bertalan,
Vajda Amália,
Szegedy Róza,
Vajda Ignác.
Sümeg polgármesterei
Tóth Tamás,
Rátosi Ferenc,
Dr Rédei Zsolt.
Sümeg város
képviselőtestülete.
Sümeg ferences 
templom és kegyhely.
Sümeg nevezetességei,
Sümegi vár,
Sümeg Városi Múzeum,
Sümeg Plébánia Templom,
Sümeg Ferences Templom,
Mogyorós domb 
Kovakő bánya,
Sümeg Püspöki Palota,
Sümeg Váristálló,
Barokk belváros.
Kiemelkedő rendezvények
Sümeg és környékén,
Végvári napok sümegen,
Kinizsi napok,
Sümegprága Fazekasnap.
Sümeg ezzel várja önt,
kulturált szálláshelyek,
Hotel Kapitány,
wellnes,fitnes,
lovaglási lehetőségek,
czapári lovasiskola,
vadászlovaglás 
sümeg környékén,
Dinasztia étterem,
udvarias kiszolgálás,
házias és magyaros
ételek.

 

arcfestés

arcfestő

arcfestők

arcfestés giff

arcfestés jpg

arcfestes

rendezvények

falunapok

szórakozás

gyerek program

face

facepaint

cserika

rendezvényszervezés
 

sümeg online,
sümeg weboldala,
sümeg linkek,
sümeg web,
sümeg iwiw,
sümeg chat,
sümeg mywip,
sümeg fórum,
sümeg tourist,
sümeg szálláshelyek,
sümeg google,
sümeg yahoo,
sümeg messenger
sümeg msn,
sümeg története,
bannercsere,
linkcsere,
sumeg.hu,
sümegi hirek,
sümegi fúvós zenekar,
sümeg okmány iroda,
sümeg önkormányzata,
sümeg képviselőtestület,
sümeg választások,
sümeg képek,
sümegi képek,

 

A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77